1 2 3 4 5 6 7 8 9 - See more at: http://www.howdescribe.com/2015/01/03/blogger-guide-8-add-nofollow-tag-external-links/#sthash.ouJOwgYK.dpuf

Wednesday, October 05, 2011

FCI World Championships this weekend!

This weekend are the FCI Agility World Championships in Liévin, France, October 7-9, 2011.

Over 35 countries will be represented in three days of competition for individual, jumping and team.

The schedule is as follows:

Thursday 6th October 2011

Team Welcome Session
Team Training
Opening Ceremony

Friday 7th October 2011

Opening Ceremony
Jumping Individual Large - Judge : Rolf Graber - Running Order, Course
Jumping Individual Small - Judge : David Powell- Running Order, Course
Jumping Individual Medium - Judge : Rolf Graber - Running Order
Agility Team Small - Judge : David Powell - Running Order

Saturday 8th October 2011- Running Orders

Agility Team Medium - Judge : Rolf Graber - Course
Jumping Team Large - Judge : David Powell - Course
Jumping Team Small - Judge : Rolf Grabe - Course
Jumping Team Medium - Judge : David Powell - Course
Agility Team Large - Judge : Rolf Graber

Sunday 9th October 2011

Agility Individual Medium - Judge : David Powell - Course
Agility Individual Small - Judge : Rolf Graber - Course
Agility Individual Large - Judge David Powell - Course
Results
Closing ceremony

Live stream of the event will be available for those not able to attend. Access on Thursday (training day) will be free; one day passes Friday through Sunday are 7 EUR (est. 9.34 USD); 3-day pass - 15 EUR (est 20.00 USD); vod for one year - 25 EUR (est 33.35 USD). (Prices are at press time). Click here to purchase. Enter code 'LIEVINLIVE' for 1 EUR discount for the live stream and 'WEBTV' for a 3 EUR discount for the VOD package.

The US Team includes:

Small

Handler Dog Breed
Barb Davis Jahdo Skechers at Strathspey MX MXJ OF "Skecher" Shetland Sheepdog
Janet Dunn Sheeza Friendz’d Conniption MX MXJ XF "Tantrum" Papillon
Dee Anna Gamel NAC MACH8 Hilltop Kelsi Lee Kinsella "Kelsi" Shetland Sheepdog
Marcy Mantell NAC MACH6 Plail’s Few and Far Between CDX RN PT MXF TQX " Wave" Shetland Sheepdog
Alternate - Heidi Vania MACH2 Ivan Lee Glacial Reflection OF "Ice" Shetland Sheepdog



Medium

Handler Dog
Ashley Deacon NAC MACH3 Luka De La Brise "Luka" Pyrenean Shepherd
Karen Holik MACH6 Triunes Feelin Hot Hot Hot "Sizzle" Shetland Sheepdog
John Nys (absent) NAC MACH4 Bare Cove Blu Lite Special "Rush" Shetland Sheepdog
Maureen Waldron MACH3 Plail’s It’s All About Me!  MXF TQX "Mickle" Shetland Sheepdog



Large

Handler Dog
Laura Jones MACH Kep "Kep" Border Collie
Daisy Peel NAC MACH Super Sun OF "Solar" Border Collie
Tori Self NAC Sagehill’s Change the World MX MXJ OF "Rev" Border Collie
Terry Smorch MACH3 Hob Nob Up tempo Night Flight MXF TQX "Presto" Border Collie
Alternate – Rob Michalski Sprite’s Haute Volee MX MXJ UD "Wings" Belgian Tervuren

Note: John Nys and Rush will not be attending because of a death in the family, our condolences go out to John and his family.

Important resources and links:

Thursday's Training Schedule - starts with USA at 8 AM
Results and updates from the AKC website and Facebook Page
FCI on Facebook
Live Stream
Seating arrangement for the event 
All countries participating
Running Orders
Play by Play

Judges include David Powell (link to past courses) and Rolf Graber (sample courses - 13, Course, Course, Course (standard) Course, Course, Course, Course (jumping))

Dogsportmag.eu has put together an amazing history of FCI from 2000-2010 in preparation of this year's event; complete with results, videos, photos and commentary . You can view the articles here (a great retrospective):

Rieden 2010
Dornbirn 2009
Helskinki 2008
Hamar 2007
Basel 2006
Valladolid 2005
Montichiari 2004
Liévin 2003
Dortmund 2002
Porto 2001
Helsinki 2000






General Video Links:
YouTube: cacyBC23; Agilika; diavolixITALIA

Comparison Video Links:
Tereza Králová & Nice vs. Lisa Frick & Hoss - Large Jumping (:21 sec difference)

Friday, October 7th, 2011

Jumping Large Individual - Full Results


1.KRÁLOVÁ TEREZA and LITTLE JACKIE BLACK CHEVERS (CZE)
2.FRICK LISA and HOSS VON FIRSTHEMP OF DEVIL BROOK (AUT)
3.SICIGNANO GERVASIO and WINKY (ITA)
4.ABU LAILA SAMIR and BRISA 282 (BRA) 3rd place

Vids: USA (4), Top 3 (3)

Jumping Small Individual - Full Results

1.KÄSGEN RENATE and CAYENNE (GER)
2.DAVIS BARBARA and JAHDO SKECHERS AT STRATHSPEY (USA)
3.HAAKENSEN STINE and CHARMTASSEN’S TAKE A BOW (NOR)

Vids: Side x side - Cayenne vs Skechers (via Guy Blancke)

Jumping Medium Individual - Full Results

1.TRKMAN SILVIA and SIMPLY THE BEST DE LOUBAJAC(SLO)
2.KLIMESOVÁ MARTINA and IRHABERKI CSIMOTA KIKI (CZE)
3.DE GROOTE ANDY and MAGIQUE DUNE HEAVYDEE (BEL)

Vids: Silvia Trkman/La (1st)

Agility Team Small - Full Results

1.NETHERLANDS
2.RUSSIA
3.SLOVENIA

Saturday, October 8, 2011

Agility Team Medium - Full Results

1.FRANCE
2.AUSTRIA
3.SWITZERLAND

Jumping Team Large - Full Results

1.SPAIN
2.UNITED KINGDOM (Great Britain)
3.SWITZERLAND

Vids: Tori and Rev - US

Jumping Team Small - Full Results

1.RUSSIA
2.SLOVENIA
3.JAPAN


Jumping Team Medium- Full Results

1. FRANCE
2. SWITZERLAND
3. GREAT BRITAIN 

Vid: USA (3) 

Agility Team Large - Full Results


1.SPAIN
2.ITALY
3.CZECH REP.

Sunday, October 9, 2011

Agility Individual Medium - Full Results

1.DEACON ASHLEY and LUKA DE LA BRISE (USA)
2.RACZKA THOMAS and CURLY (FRA)
3.TRKMAN SILVIA and SIMPLY THE BEST DE LOUBAJAC(SLO)

Vids: Ashley/Luka - 1st; Side by Side (via Guy Blancke - Ashley/Luka; Karen Holik/Sizzle


Agility Individual Small - Full Results

1.GIRAUDI NICOLA and TWISTER (ITA)
2.YAMAGUCHI MAHO and SUZUKA GRANDPRIX (JPN)
3.BAY BERNADETTE and OBAY ITZ GOT PIZZAZZ (UK)

Agility Individual Large - Full Results

 1.FONTEIJN ROY and FLINN (NED)
2.LIUHTO TUULIA and PROMILLEN CINZANO (FIN)
3.KOCHETOVA ELENA and WI (RUS)

Support those we work with and keep us going!

No comments:

Post a Comment

Thanks for barking in!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...